Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Gmina Dwikozy

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

Góry Pieprzowe - najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski, zbudowany przez łupki środkowo-kambryjskie. Wiek ich obliczany jest na około 500 milionów lat.

Baszta w Nowych Kicharach - XVII-w. kaplica pw. śś Rocha i Jacka, będąca pierwotnie prawdopodobnie basztą obronną, w zabudowaniach nieistniejącego obecnie dworu benedyktynek sandomierskich.

Kościół p.w. św. Wita i MB Bolesnej w Górach Wysokich - Jest to kościół orientowany, założony na planie krzyża, zakończonego od wschodu półkolistą absydą, z wysuniętymi od zach. kwadratowymi wieżami. Zarówno w sylwecie kościoła jak i w poszczególnych elementach elewacji oraz we wnętrzu można rozpoznać cechy charakterystyczne dla baroku. We wschodniej części cmentarza przykościelnego, na osi prezbiterium, zlokalizowana jest podziemna kaplica, wybudowana pod koniec XVIII w., nad kaplicą, w neobarokowym ogrodzeniu, z charakterystycznymi kaplicami w formie absydek, znajduje się jedna z kilku bramek, w postaci dekoracyjnej arkady z figurą Matki Boskiej Zwycięskiej. W skład zespołu wchodzi również stara plebania, obecnie nie użytkowana, murowana ok. 1860 r., zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana w 1944r.

Gminę Dwikozy rozsławiły znane osoby pochodzące z tego terenu. Bo kto nie słyszał o Zawiszy Czarnym z Garbowa herbu Sulima (ok. 1380-1428), sławnym polskim rycerzu, niepokonanym w licznych turniejach, który postrzegany był jako symbol cnót rycerskich.

W roku 1417 był starostą kruszwickim a w latach roku 1417 - 1 420 starostą spiskim. W Dwikozach urodził się też Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932) - polski pisarz, dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike.

W Dwikozach corocznie w pierwszą niedzielę lipca odbywa się i Wojewódzkie Święto Pomidora, impreza promująca lokalne płody rolne, podczas której odbywają się targi płodów rolnych i sprzętu rolniczego, impreza kończy się dużym festynem i występami artystycznymi.

{gallery}dwikozy{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”