Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Gmina Wilczyce

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Liczne wąwozy i wywyższenia w gminie Wilczyce to niezwykły krajobraz widokowo przyrodniczy, który można podziwiać podczas wędrówki rowerowej i pieszej. Na terenach tych zamieszkują najróżniejsze gatunki ptactwa, rośnie ciepłolubna stepowa roślinność a liczne wody wypływające ze wzgórz Doliny Opatówki mają charakter "cudownych źródełek" o czym przekonali się nie tylko mieszkańcy gminy. Bajkowy charakter tych miejsc skłania do romantycznych spacerów i wypoczynku wśród dzikiej enklawy przyrody.

Zadumane świątki i kapliczki przydrożne, pomniki pamięci poświęcone bohaterom broniących tej ziemi podczas krwawych wydarzeń historycznych. Mieszkańcy znają historię tych miejsc i chętnie podzielą się z tymi, którzy zapragną wiedzy na ich temat.

Kurhan epoki brązu, paleolityczne obozowisko łowców nosorożca włochatego, neolityczne groby szkieletowe i ziemianki mieszkalne to liczne wykopaliska świadczące o zamieszkiwaniu tych terenów już w paleolicie i neolicie.

Inne zachowane zabytki oraz pomniki na terenie gminy to: Stanowiska wykopalisk archeologicznych, Zespół dworski w Wilczycach, Zabytkowy kościół w Jankowicach, Zabytkowy kościół w Łukawie, Dom Pamięci Wincentego Burka, Pomnik pamięci poległych w "Bitwie pod Pielaszowem", Pomnik pamięci Stanisława Młodożeńca, Figurka przydrożna w Dobrocicach.

Dolina Opatówki nazywana jest również Doliną Literatów nad tą rzeką swoje korzenie mają kronikarz Wincenty Kadłubek, Stanisława Młodożeniec, Wincenty Burek, Wiesław Myśliwski. Z Wilczycami związana była malarka, poetka Wanda Schinzlowa i jej malarz, pisarz i kapłan Jerzy Wolf. Corocznie w ostatnią niedzielę lipca obchodzona jest rocznica bitwy pod Pielaszowem.

{gallery}wilczyce{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”