Trasy NORDIC WALKING na terenie działania LGD Ziemi Sandomierskiej  -  Klimontów, Samborzec

Muzeum Regionalne w Śwniarach Starych

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

W miejscowości Świniary Stare w gminie Łoniów, z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności, powstało Muzeum Regionalne oraz Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej. W tworzenie muzeum zaangażowali się nie tylko członkowie stowarzyszenia ale również mieszkańcy Świniar i innych miejscowości, którzy ofiarowali eksponaty. Muzeum Regionalne powstało w budynku po byłym ośrodku zdrowia. Muzeum składa się z trzech sal. Pierwsza przypomina dawną izbę wiejską, która ma pokazywać, jak mieszkali nasi dziadowie i pradziadowe, Znajduje się tu łóżko z siennikiem i inne starodawne meble, stara maszyna SINGER i inne eksponaty. Druga izba, ozdobiona kwiatami i girlandami z bibuły, prezentuje folklor oraz dawne narzędzia wykorzystywane podczas pracy w polu oraz zapomniany już sprzęt domowego użytku. Jest między innymi socha, sierp, kołowrotek i tara do prania. Trzeci pokój przenosi zwiedzających w lata 50, 60 i 70. Na półkach stoją telewizory, radioodbiorniki, gramofony, maszyny do pisania, żelazka. Jest również stary telefon oraz banknoty, monety, odznaczenia, legitymacje. Na stoliku wyłożona została prasa - między innymi numery "Zorzy”, "Zielonego Sztandaru”, "Świata Młodych”, „Przyjaciółki” "Filipinki” i "Gospodyni”.

Jedno z pomieszczeń, zajmuje Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej, gdzie obecnie znajduje się czasowa ekspozycja zdjęć artysty fotografika Wiktora Bednarczuka. Dodatkową atrakcję stanowią plakaty solidarnościowe, które zwiedzający mogą zobaczyć na klatce schodowej.

Muzeum oddaje klimat minionego wieku, a przede wszystkim pokazuje młodemu pokoleniu, jak wówczas wyglądało zwykłe życie, prezentując jednocześnie absurdy, blaski i cienie minionych lat.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 30 lipca 2013r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pan Szymon Kołacz - Wójt Gminy Łoniów, Pani Iga Zamojska - kierownik oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu oraz Pan Antoni Szpak - Przewodniczący Rady Gminy Łoniów. Poświęcenia budynku dokonał ks. Zbigniew Pustuła.

Galeria zdjęć - Muzeum Regionalne

{gallery}muzeum regionalne{/gallery}

Galeria zdjęć - Galeria Sztuki Wzgardzonej

{gallery}galeria{/gallery}

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”