Podsumowanie projektu „Zajęcia edukacyjne z zakresu upowszechniania ekologii z elementami hortiterapii”

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

logo fundacja PZUW dniu 11 lipca 2016 r. Fundacja PZU ogłosiła wyniki konkursu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU”. Projekt „Zajęcia edukacyjne z zakresu upowszechniania ekologii z elementami hortiterapii” Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej został jednym z laureatów konkursu.

Projekt realizowany był, w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2016 r., w partnerstwie z Fundacją La Zebra z Krzcina (gmina Koprzywnica).

Grupą docelową projektu było 20 beneficjentów osób niepełnosprawnych intelektualnie – podopiecznych Fundacji La Zebra, którzy codziennie od 1 sierpnia w dni powszednie brali udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu upowszechniania informacji dotyczących ekologii . W ramach zajęć powstała ścieżka sensoryczna, wokół której zasadzono kilkanaście gatunków roślin. Rośliny tak zostały skomponowane by cieszyły oko, ucho , nos i dotyk o każdej porze roku począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni a w zasadzie i zimy , bowiem kompozycje z traw zimą też pięknie wyglądają. W ramach projektu zagospodarowano część działki użytkowanej przez Fundację La Zebra, partnera w projekcie, na kącik do hortiterapii – nasadzone zostały rośliny o różnej wielkości i kształtach liści, umieszczone zostały gotowe hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków; pergole pod pnącza i konstrukcje drewniane pod winogron. Wygospodarowane zostało piękne miejsce do odpoczynku w cieniu starych brzóz z rabatami na podwyższeniu oraz drewnianymi ławkami, przy czym każda ławka ma inną fakturę i kolor. W jesiennych miesiącach oprócz prac na zewnątrz prowadzone były również zajęcia z etnobotaniki. Uczestnicy projektu podczas tych zajęć poznali związki między roślinnością a ich rolą w kulturze, uzupełnili swoją wiedzę o uprawie i użytkowaniu roślin oraz zapoznali się z samym pojęciem tej nauki ale również z zastosowaniem roślin , które w jakikolwiek sposób są użytkowane przez człowieka — a więc zarówno rośliny uprawne, jak i dziko rosnące, używane do konsumpcji spożywczej, do celów przemysłowych, w lecznictwie, w magii, jako budulec, drewno na wyroby itd. Uczestnicy wykonywali również różnego rodzaju ozdoby z wykorzystaniem elementów naturalnych, w tym zebranych do tej pory (m.in. szyszki, kwiaty na suche bukiety czy obrazy, elementy drewniane).

Na podsumowanie projektu zorganizowano imprezę integracyjną – ognisko. Spotkanie to było okazją do podsumowania projektu oraz omówienia wykonanych prac związanych z realizacją projektu oraz utworzeniem w ramach tego działania ścieżki sensorycznej

Realizacja projektu rozbudziła zainteresowanie beneficjentów, osób niepełnosprawnych intelektualnie, światem przyrody, uwrażliwiła na jego piękno i zadziwiające funkcjonowanie, wykształciła poczucie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska i przekonała o zależności człowieka od przyrody i konieczności jej ochrony.

logotypy 3

O LGD

js

Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej (LGD ZS) to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw...

Czytaj więcej...

Ankiety

LOGO LGDZS

Oceń Nas

 

Oceń skuteczność promocji i aktywizacji

Dziękujęmy za wypełnienie ankiet

 

PROW 2007-2013

87741600 1412980580 Logo PROW

Linki

SIR

min

arimr

logo sbrr jpg

logotypKSOW

lgdsiec

sando-promo

Statystyki

Ilość odsłon:
1368638

Nasz Facebook

facebook logo

Newsletter LGD

Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie newsów z LGD.
Antyspam (wpisz cyfrę): Z ilu liter składa się skrót LGD ?
Imię:
Email:

Nasz mobilny KOD

lgdmobile

01 UE 03 Program LEADER PROW-2014-2020-logo-kolor

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020”